Podle čeho mám vybírat družstevní byt?
Pokud se rozhodnete pro nákup družstevního bytu, ať již pro své vlastní bydlení, nebo jako investiční příležitost, myslete především na to, že vaše rozhodnutí je dlouhodobé. Je proto potřeba předně důkladně vybírat, a pak pečlivě postupovat při uzavírání smlouvy.
V prvé řadě musíte zvolit, zda půjdete do „původního družstevního bydlení“, většinou v panelovém domě na sídlišti, nebo zda se rozhodnete pro novostavbu a moderní formu družstevního bydlení. Z hlediska dlouhodobé investice a návratnosti koupě je výhodnější zvolit novostavbu.
Soustřeďte se na to, v jaké lokalitě se novostavba nachází. Chtějte takové místo, které má dobrou dopravní dostupnost, dostatek služeb, ale také relaxačních ploch a zeleně. Máte-li rodinu, nebo s ní do budoucna počítáte, přemýšlejte také o tom, zda okolí nabízí dostatečné množství aktivit pro děti.
V druhém kroku se zaměřte na samotný dům – kdo je jeho developerem, jaké má kvality, jak je technologicky provedený. V jakém podlaží se nachází byt, který jste si vybrali, jako má orientaci na světové strany a jaký výhled, jak je vybaven, a zda je jeho součástí například také parkovací stání.
Pokud jste našli svůj „ideál“, je před vámi poslední krok a tedy smluvní vztah s družstvem. Vždy je dobré vybírat u renomovaných developerů, kteří jsou zárukou nejen technické kvality stavby, ale kteří zároveň přistupují zodpovědně ke smluvnímu vztahu s budoucím družstevníkem. Nikdy není na škodu nechat si smlouvu před jejím uzavřením zkontrolovat právníkem, nebo využití služeb realitní kanceláře.
Jaké jsou hlavní výhody družstevního bydlení?
Pokud se rozhodnete pro moderní formu družstevního bydlení, pak na vás čeká více výhod. V prvé řadě si je třeba uvědomit, že si neberete hypotéku ani jiný úvěr, nemusíte jednat s bankou a nemáte ani nikde uvedeno, že byste byl dlužníkem. Odpadá vám tedy také úmorné prokazování příjmů a dlouhé dohadování se o tom, zda na vysněný byt s hypotékou dosáhnete, nebo ne. Byty v družstevním bydlení mají také obvykle nižší cenu.
Čerpat ale můžete také další výhody „družstevníka“. Družstvo se stará o celou nemovitost a služby, které jeho prostřednictvím hradíte, jsou levnější, než pokud byste si je zajišťovali sami. Navíc družstvo zajišťuje také například reklamace v případě potřeby, či další úpravy domu. Vy tak máte čas sami na sebe a nemusíte se starat o dům ani jeho okolí.
Často ale slýchám, že když si koupím byt v družstevním vlastnictví, tak vlastně byt nevlastním
V případě moderních forem družstevního bydlení splácíte postupně svůj družstevní podíl. V okamžiku, kdy jej plně uhradíte (ať již řádně či předčasně), je vaším právem byt si do osobního vlastnictví převést. Ale pozor – musí to umožňovat smlouva, kterou jste při pořizování svého bytu prostřednictvím družstva podepisovali. Pokud takové ujednání smlouva neobsahuje, nepodepisujte ji.
Není ale pravda, že v případě koupě bytu družstevní formou „nic nevlastníte“. Jste podílníky družstva dle míry splacení svého podílu a o to vás nikdo nepřipraví. Svůj podíl tak můžete například kdykoli prodat, darovat či odkázat. Je to stejné, jako s jinou formou vlastnictví.
Jak je to tedy s nakládáním s bytem v družstevním vlastnictví?
Především při jeho převodu neplatíte daň z převodu nemovitosti. Díky tomu můžete ušetřit nemalé finanční prostředky. Co se týče samotného prodeje, díky tomu, že byt není zatížen hypotékou ani jinou formou závazku, je možné prodej družstevního bytu vyřídit velmi rychle a převod může být uskutečněn v podstatě okamžitě.
Je pravda, že v případě bytu v družstevním bydlení musím platit různé poplatky za celý dům?
Stejně jako v případě vlastnictví bytu formou osobního vlastnictví, podílí se nájemníci domu na platbě za služby, které společně využívají. Není ale pravda, že v případě družstevního bydlení by majitelé platili více, nebo něco navíc. Naopak – díky „hromadnému nákupu“ se obvykle dosahuje mnohem výhodnějších cen.