Kde vzít na družstevní byt?
17. 3. 2015
Jednou z často zmiňovaných nevýhod družstevního bytu bývá fakt, že na jeho koupi si nelze vzít hypotéku. Cest, jak využít některého z výhodných úvěrů, je přitom několik. Jak si na družstevní byt půjčit?
Překážkou, která brání vzít si na pořízení družstevního bydlení klasickou hypotéku, je skutečnost, že tímto typem nemovitosti nelze ručit, neboť jste pouze majitelem podílu v družstvu, nikoli nemovitosti.
Stavební spoření a spol.
Koupi můžete samozřejmě financovat z naspořených peněz. Ty však často nepokryjí celou cenu nemovitosti. Je tu ale zároveň několik možností, jak financovat koupi družstevního bytu pomocí úvěrů. „Kromě vlastních úspor je možné na pořízení, ale i rekonstrukci družstevního bydlení využít úvěrů ze stavebního spoření nebo neúčelových spotřebitelských úvěrů,“ uvádí některé z možností Pavel Bultas ze společnosti HypoAsistent.
Splácení formou nájmu
Dalším způsobem, jak hodnotu družstevního bytu splácet a zároveň jej moci využívat, je možnost, že si hypotéku, např. na stavbu nového domu, vezme družstvo a jednotlivým vlastníkům bytů/podílů se splátky úvěru promítnou do výše »nájemného«. Je to dnes častá varianta u tzv. moderního družstevního bydlení, které stavějí developerské společnosti. „Při koupi bytu formou podílu v družstvu nemusí budoucí majitel bytu jednat s bankou ani např. dokládat výši příjmů, protože není příjemcem úvěru. Družstevní byt si zároveň můžete pořídit v jakémkoliv věku na fyzickou i právnickou osobu. Stačí jen na začátku uhradit určitou část pořizovací ceny, tzv. členský vklad, a zbývající částku bude »majitel« umořovat podle měsíčního předpisu nájemného formou anuitních splátek úvěru bytového družstva. Po splacení lze byt převést do osobního vlastnictví. Je možné byt také prodat ještě v době, kdy není plně splacen, tehdy se jedná o prodej již splaceného podílu v družstvu,“ popisuje Pavla Temrová, mluvčí Finep.
Předhypoteční úvěr
Banky dnes poskytují klientům ještě další možnost, jak financovat družstevní bydlení, a to prostřednictvím tzv. předhypotečního úvěru, kdy klient nemusí dávat do zástavy žádnou nemovitost, ale musí být zřejmé, že tento družstevní byt bude převeden do jeho osobního vlastnictví. „Poskytujeme částku až do 50 % zástavní hodnoty nemovitosti a tento úvěr musí být doplacen do 12 měsíců po jeho poskytnutí. Po převodu bytové jednotky do osobního vlastnictví je tento předhypoteční úvěr bezplatně splacen již předem poskytnutým hypotečním úvěrem,“ vysvětluje Pavla Hávová za ČSOB.
Ručení jinou nemovitostí
Klasickou hypotéku můžete na družstevní byt využít rovněž, s tím rozdílem, že ručit je nutné jinou nemovitostí. „V tomto případě nemusí klient využívat předhypoteční úvěr, ale ihned klasickou hypotéku,“ podotýká Pavla Hávová.