Družstevní byty starších ubývá, ale developeři stavějí nové
13. 3. 2015
O starší družstevní byty je stále zájem. Jsou totiž asi o 15 procent levnější než ty v osobním vlastnictví. A objevují se i developeři, kteří stavějí nové byty s družstevní formou bydlení.
Družstevní bydlení bylo před rokem 1989 velmi oblíbené. Šlo o rozumný kompromis pro ty, kdo se nechtěli nebo nemohli pustit do stavby vlastního domku. Dnes se začíná stále častěji opět vracet na scénu, a to paradoxně z téhož důvodu. Volí si ho ti, kteří nemají dostatek peněz na byt v osobním vlastnictví.
Tuto skutečnost už pochopili i někteří pražští developeři. „V posledních letech se objevily projekty poskytující nové družstevní byty, kde se byt splácí formou anuity,“ říká Jan Zachystal, realitní makléř RE/MAX Alfa. Přesto však jde maximálně o desítky bytů. Najdete je například v Britské čtvrti, kterou v oblasti Stodůlek buduje už několik let společnost Finep. Tato společnost nabízí družstevní byty v několika svých projektech po celé Praze – kromě Stodůlek také na Proseku, kde spolupracuje s družstvem Habr.
Pokud byste měli o takový byt zájem, budete muset na začátku uhradit minimálně 25 procent pořizovací ceny bytu. K tomu lze využít třeba peníze ze stavebního spoření. Zbývající část budete splácet v rámci nájemného po dobu 23 let. Teprve pak si můžete požádat o převod bytu do osobního vlastnictví.
Stejnou cestou jde i společnost Trigema, která ve spolupráci s bytovým družstvem SBD Pokrok realizuje v Praze již druhý bytový dům. Podmínky splácení jsou podobné jako u Finepu. Byty vyrůstají v oblasti Hostivaře a z 52 jednotek zbývá jen 15, ostatní jsou již prodané.
Starší družstevní byt
Žádaným artiklem jsou samozřejmě i starší družstevní byty, a to proto, že jejich ceny jsou přibližně o 15 procent nižší než ceny nemovitostí v osobním vlastnictví. Problém je v tom, že jich postupně ubývá. Proto je objem prodaných nemovitostí v družstevním vlastnictví v porovnání s byty v osobním vlastnictví asi 20 ku 80.
Kritéria pro výběr družstevního bytu jsou stejná jako při koupi jakékoliv jiné nemovitosti. Nejdůležitější roli hraje cena, následně lokalita s dostupností stanice metra a dále infrastruktura. Kromě toho do hry vstupují ještě dva faktory – finanční stav družstva a velikost nesplacené anuity. Pokud totiž zbývá do splacení a do případného převodu bytu do osobního vlastnictví méně než rok, je možné koupi financovat pomocí tzv. předhypotečního úvěru. Je-li tomu obráceně, bude byt levnější, ale kupujícího čeká delší splácení. „Nesplacená anuita může snížit vstupní investici, ovšem na úkor vyšších splátek družstvu,“ potvrzuje David Černík z realitní kanceláře Maxima Reality.
Ne byt, ale podíl
Kdo si pořizuje družstevní byt, musí si uvědomit, že se nestává jeho majitelem, ale kupuje si členská práva a povinnosti v družstvu. Byt je totiž ve vlastnictví družstva a to je jako jeho majitel zapsáno v katastru nemovitostí. Vám jako kupujícímu vzniká pouze právo nájmu k bytu. A i když v bytě bydlíte, nemůžete s ním volně nakládat – nelze ho prodat, můžete pouze převést své členství v družstvu a s ním právo užívání na někoho jiného. K tomu souhlas družstva nepotřebujete. Podíl můžete samozřejmě také darovat svým potomkům a je i předmětem dědického řízení.
Kupujete-li družstevní byt (ať už nový, či starší), nelze jím ručit za hypoteční úvěr. Ručit musíte jinou nemovitostí. „Mladým lidem takto často pomáhají rodiče, kteří zatíží hypotečním úvěrem svou vlastní nemovitost v osobním vlastnictví,“ vysvětluje David Černík. Tímto způsobem lze financovat i byt, který v dohledné době (nebo nikdy) nebude převeden do osobního vlastnictví a zůstane družstvu. Využít lze i řádný či překlenovací úvěr ze stavebního spoření.
Koupě i prodej jsou rychlejší
Samotný proces prodeje či koupě družstevního podílu bývá zpravidla rychlejší než koupě bytu do osobního vlastnictví. Nemusíte mít odhad ceny nemovitosti a nečeká vás ani jednání s katastrálním úřadem. Pouze se stávajícím majitelem podepíšete dohodu o převodu členských práv a povinností a tu předložíte družstvu. To ji nemůže „shodit ze stolu“, pouze ji bere na vědomí. „Vlastní převod je otázkou hodin, nikoliv týdnů jako přechod vlastnictví na katastru nemovitostí,“ popisuje David Černík. Pozitivní na koupi členského podílu v družstvu je také osvobození od daně z převodu nemovitosti.