Češi nevědí o družstevním bydlení
13. 3. 2015
Češi nevědí, že i v současné době vznikají bytové domy, v nichž je možné koupit si byt formou družstevního bydlení – díly tomu nemusí prokazovat příjmy ani si brát hypotéky. Ukázal to exklusivní průzkum společnosti FINEP, který byl na téma družstevního bydlení realizován společnosti Stem Mark.
„Více než 57% dotázaných uvedlo, že neví, že se i dnes staví byty v družstevním vlastnictví,“ říká generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický. Mnoho Čechů přitom neřeší bytovou otázku buď proto, že si nechtějí brát hypotéku, nebo proto, že na ni svými příjmy nedosáhnout. Družstevní bydlení potom může být alternativou. Informovanější jsou lidé s vyšším vzděláním, mladšího věku, bydlící ve větších městech. Ani u nich ale není znalost problematiky družstevního bydlení dobrá.
Nepřekvapí proto, že jen 23,6% z dotázaných by uvažovalo o koupi družstevního bytu a více než 76% uvedlo, že by si takový byt nekoupilo. „Stále zde panuje mnoho mýtů a klišé, která se vztahují k dřívější podobě družstevního bydlení, jež vzniklo pro roce 1989. Od to doby se ale podoba družstevního bydlení výrazně změnila – lidé tento pokrok bohužel nezaznamenali,“ vysvětluje Pardubický. To ostatně potvrzuje také realizovaný průzkum – v něm si na nedostatek informací k družstevnímu bydlení stěžovalo 77,2% respondentů.
„Snažíme se vyjít spotřebitelům vstříc, a proto jsme připravili speciální webové stránky, na kterých najdou základní informace o formě družstevního bydlení, o jeho výhodách, a také o jeho současné nabídce v Praze,“ říká Tomáš Pardubický. „Jsme přesvědčeni o tom, že při dobré informovanosti stoupne počet těch, kdo se odváží řešit svou bytovou situaci, se kterou není spokojen a rozhodne se právě pro družstevní bydlení,“ uzavírá Pardubický.